Sprzedaż mieszkania obciążonego hipoteką – czy warto?

Maj 18 2017 10:34AM

Jesteś właścicielem nieruchomości obciążonej hipoteką i zastanawiasz się, jak sprzedać mieszkanie z kredytem? Wbrew obiegowej opinii jest to jak najbardziej możliwe. Banki dopasowują się do wymagań rynku i dają swoim klientom możliwość na wcześniejszą spłatę kredytu i sprzedaż mieszkania z hipoteką. Podpowiadamy, jak wygląda taka transakcja krok po kroku.

Jak to możliwe, że można sprzedać mieszkanie obciążone kredytem hipotecznym?

Sprzedaż mieszkania z kredytem jest możliwa przede wszystkim dlatego, że właścicielem nieruchomości od momentu zakupu jesteś Ty, a nie bank, który udzielił Ci kredytu.

W skrócie wygląda to tak: placówka, w której zostaje zaciągnięty kredyt hipoteczny, jest po prostu wierzycielem hipotecznym, wpisanym do księgi wieczystej danej nieruchomości. Stanowi to jej zabezpieczenie w przypadku niewypłacalności klienta. Wierzyciel hipoteczny (bank) nie może więc zakazać właścicielowi nieruchomości sprzedaży lub przekazania na mocy darowizny. Mieszkanie z obciążoną hipoteką można także dziedziczyć – w takiej sytuacji hipoteka wchodzi w skład spadku.

Jak sprzedać mieszkanie z hipoteką – poradnik krok po kroku

Na wstępie warto uświadomić sobie, że nie brakuje osób, które interesuje kupno mieszkania z hipoteką, dlatego istnieje duże prawdopodobieństwo, że Twoi potencjalni klienci wiedzą, z czym wiąże się taka transakcja.

Krok 1. Konsultacja z Twoim bankiem

Zanim wystawisz ogłoszenie o sprzedaży mieszkania, udaj się do swojego banku i poproś o zaświadczenie, z którego dowiesz się, ile wynosi Twoje aktualne zadłużenie z tytułu kredytu wraz z odsetkami. Dzięki temu będziesz wiedzieć, ile pieniędzy zostanie w Twojej kieszeni po sfinalizowaniu transakcji. Ważne, aby bank udzielił też zgody na wcześniejszą, jednorazową spłatę zadłużenia oraz oświadczył, że po uregulowaniu długu odciąży hipotekę.

Krok 2. Porozumienie z bankiem kupującego

Jeśli nabywca Twojego mieszkania zaciąga kredyt, konieczne jest zawarcie porozumienia. Dokument ten powinien zawierać m.in. informacje o numerze konta, na które zostaną przelane pieniądze z kredytu kupującego – numer konta wskazuje wierzyciel hipoteczny. Bank kupującego będzie wymagać też podpisania umowy przedwstępnej, regulującej wszystkie kwestie dotyczące kredytu, np. warunki zawarcia umowy przyrzeczonej.

Krok 3. Podpisanie aktu notarialnego i finalizacja transakcji

Akt notarialny musi zawierać m.in. informację, że kwota kredytu udzielonego na zakup Twojej nieruchomości zostanie podzielona na dwie transze. Jedna z nich powędruje na konto bankowe wskazane przez Twój bank, druga natomiast na konto wskazane przez Ciebie (po otrzymaniu dokumentów potwierdzających spłatę zadłużenia i złożeniu wniosku o odciążenie hipoteki).

Krok 4. Wykreślenie hipoteki

Bank pierwotnego właściciela nieruchomości zobowiązany będzie do wystawienia dokumentów, które potwierdzają całkowitą spłatę zadłużenia. Wniosek o wykreślenie hipoteki możesz skierować do sądu samodzielnie, za pośrednictwem banku lub notariusza.

Co zrobić, gdy kredyt hipoteczny zaciągnięty był w obcej walucie?

Takie sytuacje również mają miejsce i banki wiedzą, jak sobie z nimi radzić. W chwili wydania pozwolenia na przedterminową spłatę kredytu bank zwykle dokonuje jego przewalutowania, co może wiązać się z dużymi różnicami w kwotach. Aby nie stracić na sprzedaży mieszkania, można skorzystać z pomocy doradcy finansowego w banku. Przeanalizuje on sytuację na rynkach finansowych i wskaże termin, w którym kurs konkretnej waluty będzie korzystny. Być może okaże się, że kurs danej waluty jest tak opłacalny, że do Twojej kieszeni trafi jeszcze nadwyżka środków.

Chcesz łatwo znaleźć i kupić mieszkanie idealnie dostosowane do Twoich potrzeb i budżetu? Jest na to sposób! Przejdź do narzędzia NAVIDOM!

Skomentuj Post

Dodaj własny komentarz

 • Najnowsze

  Zobacz najnowsze i najważniejsze artykuły:

 • Polacy wolą kupować własne mieszkania, niż je wynajmować

  Niespełna 5 proc. Polaków wynajmuje mieszkanie na rynkowych zasadach. Ponad 80...

 • Rewolucja na rynku najmu

  Najemcy biur oczekują coraz nowocześniejszych koncepcji w wynajmie powierzchni....

 • Inwestycje w nieruchomości coraz popularniejsze

  Z racji na niskie oprocentowanie lokat bankowych Polacy coraz częściej inwestują...

 • Wynajmujemy apartament na wakacje – na co zwrócić uwagę?

  Wielu z nas, wyjeżdżając na wakacje, poszukuje swobody i prywatności, a mniej...

 • Wynajmujący w najlepszych lokalizacjach handlowych dyktują warunki mniejszym sieciom sklepów

  W Polsce działa już ponad 400 centrów handlowych. Właściciele najatrakcyjniejszych...

 • Wrzesień przyniósł ożywienie na rynku najmu. Nowe przepisy zmieniły sytuację lokatorów

  Wrzesień to dla studentów ostatni dzwonek na znalezienie lokum przed rozpoczęciem...

 • Polecane przez The Business Times:
 • Polecane przez The Business Times:

Pomysł Na Biznes

Jeśli chcesz, żeby biznes nie krył przed Tobą tajemnic warto na tym forum wymieniać się poglądami.

Biznes Plan

Biznesplany różnych firm, przykładowy biznes plan, gotowy biznes plan.

Inwestowanie

Giełda Papierów Wartościowych, Forex, Fundusze Inwestycyjne, Złoto i Surowce.
Agencja Marketingowa
© Times Press sp. z o.o. 2014 | Version 3.0.01.2014
Registered in Poland Registered office: Piastowska 46 lok.1, Jelcz-Laskowice, 55-220
www.BusinessTimes.pl nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zamieszczonych w serwisie,
ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie treści, które zawiera www.BusinessTimes.pl.